
Dossier
Klimaat, natuur en energie
In 2030 moet 70% van de Nederlandse energie hernieuwbaar zijn, zo is afgesproken in het Klimaatakkoord. Zowel op land als op zee wordt daarom flink geïnvesteerd in wind- en zonne-energie. Wageningen University & Research onderzoekt de kansen voor een natuurinclusieve inbedding van windmolens en zonnepanelen in het landschap. Daarnaast kijken we naar de impact van (de winning van) zowel hernieuwbare als fossiele brandstoffen op het ecosysteem en hoe ecologische effecten te ondervangen.
Zonne-energie
Onder druk van de doelstellingen van het Energieakkoord schieten de zonneparken als paddestoelen uit de grond in Nederland. Dat gebeurt veelal op landbouwgrond en veelal gericht op een maximale energieopbrengst. Om dit op een duurzame manier te doen, heeft Wageningen University & Research het Solar Research Programme ontwikkeld.
Windenergie
De grootschalige ontwikkeling van windparken op de Noordzee heeft ingrijpende gevolgen voor zowel de natuur als de ruimtelijke ordening, en daarmee voor alle Noordzeegebruikers. Er zijn voor de overheid, windenergiesector, natuurbeschermingsorganisaties en visserij- en aquacultuursector nog veel kennisleemten in te vullen.
Ook bij windmolens op land ontwikkelen onderzoekers van Wageningen University & Research kennis en technieken voor het minimaliseren van effecten op natuur. Zo worden foerageergebieden van kwetsbare vogels en vleermuizen ontzien en wordt economische schade voor windenergieleveranciers voorkomen.
Offshore olie en gas
Offshore olie- en gaswinning: wat voor effect heeft het op de natuur van kust & zee? En wat te doen met afgedankte olie- en gasplatforms? Wageningen University & Research onderzoekt ecologische effecten, maar ook kansen voor nieuwe natuur rondom olie- en gasplatforms op zee.
Nieuws
Projecten
Publicaties
-
Werking ammoniumsulfaat uit meststripper op grasland en mais
-
The future of algal blooms in lakes globally is in our hands
Water Research (2025), Volume: 268, Issue: A - ISSN 0043-1354 -
Separation of triacylglycerol (TAG) isomers by cyclic ion mobility mass spectrometry
Talanta (2025), Volume: 281 - ISSN 0039-9140 -
Plate size or plating? Effects of visual food presentation on liking, appetite, and food-evoked emotions in online and real-life contexts
Food Quality and Preference (2025), Volume: 122 - ISSN 0950-3293 -
Effects of inhibitors and slit incorporation on NH3 and N2O emission processes after urea application
Agriculture, Ecosystems and Environment (2025), Volume: 378 - ISSN 0167-8809 -
Tropical Race 4 and Race 1 strains causing Fusarium wilt of banana infect and survive in Heliconia species and ornamental bananas
European Journal of Plant Pathology (2025), Volume: 171, Issue: 2 - ISSN 0929-1873 - p. 157-166. -
Application of flow airlift fluidized bed (CAFB) - Aerobic denitrification bioreactor using polycaprolactone (PADR) as organic carbon source and biofilm carrier for synthetic marine aquaculture wastewater treatment
Aquaculture (2025), Volume: 595 - ISSN 0044-8486 -
Food essentialism is associated with perceptions of plant-based meat alternatives possessing properties of meat-based products
Food Quality and Preference (2025), Volume: 123 - ISSN 0950-3293 -
Consumer acceptance of mycelium as protein source
Food Quality and Preference (2025), Volume: 122 - ISSN 0950-3293 -
Effects of oil-water interfacial properties on protein structuring and droplet deformation in high moisture meat analogues containing oil
Journal of Food Engineering (2025), Volume: 387 - ISSN 0260-8774